KURUMSAL
SON DUYURULAR
![Akdeniz Gençlik Derneği'nden Alanya'daki STK'lara Dijital Dönüşüm Desteği](https://www.agder.org.tr/imgs/70x55x2/baslik-1.png)
Akdeniz Gençlik Derneği'nden Alanya'daki STK'lara Dijital Dönüşüm Desteği
26 Temmuz 2024![Akdeniz Gençlik Derneği ABD Büyükelçisinin Konutunda Düzenlenen Bağımsızlık Günü Resepsiyonuna Katıldı](https://www.agder.org.tr/imgs/70x55x2/whatsapp-image-2024-06-29-at-10-50-31-2_2.jpeg)
Akdeniz Gençlik Derneği ABD Büyükelçisinin Konutunda Düzenlenen Bağımsızlık Günü Resepsiyonuna Katıldı
29 Haziran 2024![Akdeniz Gençlik Derneği Gönüllülerini Arıyor!!!](https://www.agder.org.tr/imgs/70x55x2/whatsapp-image-2024-02-05-at-13-26-00.jpeg)
Akdeniz Gençlik Derneği Gönüllülerini Arıyor!!!
05 Şubat 2024![Gençlerin Ekonomik Zorlukları Derinlemesine Anlama Anketi](https://www.agder.org.tr/imgs/70x55x2/sesinizi-duyurun.png)
Gençlerin Ekonomik Zorlukları Derinlemesine Anlama Anketi
31 Temmuz 2023![Genç Kadınların Yerel Karar Alma Mekanizmalarına Katılımı: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Raporu](https://www.agder.org.tr/imgs/70x55x2/krem-yesil-cok-renkli-eglenceli-mutlu-haftalar-instagram-gonderisi.png)
Genç Kadınların Yerel Karar Alma Mekanizmalarına Katılımı: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Raporu
20 Temmuz 2023![Üniversite Yıllarında Gelişmek İstiyorum | 2](https://www.agder.org.tr/imgs/950x534x2/whatsapp-image-2020-05-07-at-19-18-35.jpeg)
Hoşgeldin. Eğer geçtiğimiz haftaki yazımı okuduysan devam ediyoruz. Eğer okumadıysan okumanı tavsiye ederim. Üniversite yıllarında çok değerli. Bu hafta yaşadığın şehirdeki etkinliklere katılmanın faydalarından ve o etkinliklerde bağlantılar kurmaktan bahsedeceğim. Belki biraz online olarak neler yapabileceğinden de bahsedebilirim.
Etkinlik çeşitliliği ve yoğunluğu şehirden şehire değişsede yaşadığın yerde de mutlaka etkinlikler vardır. Birçok şehrin ticaret ve sanayi odalarının kendi alanları ve yan alanlarla ilgili çeşitli sempozyum, eğitim, konferans tarzında etkinlikleri olur. Şehrinde varsa bu etkinliklere mutlaka katıl derim. Bunun iki nedeni var: İlki iş dünyasına dair daha fazla fikir ve bakış açısı edinebilirsin. Evet dünyada her şey değişiyor. Ama ne kadar değişirse değişsin Türkiye’de iş hayatı öncesi ezberletilenlerle iş hayatı birbirinden çok farklı. Her iki taraf da birbiriyle yeterince empati ve iletişim kuramıyor. İşte bu yüzden bu tür ortamlarda bulunarak hem farklı bakış açıları edinirsin hem de iş dünyasını daha iyi tanırsın. Bir diğeri de ilk yazımda STK’lar ve öğrenci topluluklarında gönüllülükten bahsetmiştim. Oradan güzel bir çevre yapabilirsin. Ama hiçbir zaman çevreni aynı hayatlardan, alanlardan ve görüşlerden olacak şekilde tek tip tutma. Farklı sektörlerden, bakış açılarından ve hayatlardan insanlarla iletişimde olmak, vakit geçirmek sana her zaman fayda getirir. Sen kendine aldıkça onlara da verme imkanın artacağı için her iki taraf için de kazan-kazan olur. Tabi bunu sadece iş dünyası olarak düşünme. İrili ufaklı birçok kurumun ücretsiz etkinlikleri oluyor. Şiir günleri, sanat atölyeleri, kitap kulüpleri gibi çok çeşitli etkinlikler oluyor. Hepsi zenginleştiriyor. Ama her etkinliğe de gitmeye çalışma derim. Bilgi iyidir. Ama sistemsiz ve rastgele bilgi yarardan çok zarar verir.
Tabi birçok farklı etkinlik seçeneği var. Yaşadığın şehirde bisiklet grupları varsa onlarla şehir içi/şehir dışı turlara katılabilirsin. Şehiriçi turların bitişinde genelde bir yerde oturulup vakit geçirilir. Mesela Bisikletliler Derneğini inceleyebilirsin. Burada da Türkiye’deki tüm grupların listesi var. Yorumlara da bakabilirsin.
Doğa yürüyüşleri, kuş gözlem gezileri gibi şehir dışı etkinliklere katılabilirsin. Bu tarz etkinliklerin yaş ortalaması genelde biraz yüksek oluyor. Ama kendinden yaşça büyük insanlarla iletişim kurmayı ve onları anlamayı da öğrenirsin. Ayrıca doğa harika bir öğretmen ve bu öğretmenle sıkça vakit geçirmelisin.
Birçok etkinliğe gittin. Peki oradaki insanlarla nasıl etkili şekilde tanışabilirsin? Kendi yöntemlerimi anlatacağım. Etkinliğe gitmeden önce veya etkinlik sonrasında düzenleyen kurumun ve konuşmacının/rehberin/eğitmenin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsin. Eğer öncesinde takip edersen biraz incele. Etkinlik esnasında veya sonrasında iletişimin daha güzel olur. Eğer ortak bir tanıdığınız varsa o kişiyle önceden konuşup tanıştırmasını rica edebilirsin. Çok faydalı oluyor.
Mesela çalışmak istediğin bir alanla ilgili takip ettiğin birisi var. Aynı şehirde yaşıyorsunuz. Konuşmacı olarak bulunduğu hemen her etkinliğe gitmeye çalış. İlk 1-2 etkinlik sonrası yanına gidip kendini tanıt. Müsaitse bir kahve içmeyi teklif et. Sosyal medya hesaplarını et. Mümkünse işbirliği yapmaya çalış. Tabi etkinlik esnasında etkili iletişim kurmak biraz zordur. Zamanla kazanılan bir şey. Esas bağlantıyı seni tanıdığı birkaç etkinlik sonrasında varsa ofisine uğrayıp kahve içip sohbet etmeyi teklif ederek yapacağını düşünüyorum. Bende böyle oldu en azından. Tabi yapabileceğine inanıyorsan gönüllü olarak asistanlığını yapmayı bile teklif edebilirsin. Ne yani para almadan mı? Evet. Kapı açmak istiyorsan fedakarlık yapmalısın ve bir şeyi gerçekten istiyorsan adım atmalısın.
Osman Can GÜL
Akdeniz Gençlik Derneği