KURUMSAL
SON DUYURULAR
![Akdeniz Gençlik Derneği'nden Alanya'daki STK'lara Dijital Dönüşüm Desteği](https://www.agder.org.tr/imgs/70x55x2/baslik-1.png)
Akdeniz Gençlik Derneği'nden Alanya'daki STK'lara Dijital Dönüşüm Desteği
26 Temmuz 2024![Akdeniz Gençlik Derneği ABD Büyükelçisinin Konutunda Düzenlenen Bağımsızlık Günü Resepsiyonuna Katıldı](https://www.agder.org.tr/imgs/70x55x2/whatsapp-image-2024-06-29-at-10-50-31-2_2.jpeg)
Akdeniz Gençlik Derneği ABD Büyükelçisinin Konutunda Düzenlenen Bağımsızlık Günü Resepsiyonuna Katıldı
29 Haziran 2024![Akdeniz Gençlik Derneği Gönüllülerini Arıyor!!!](https://www.agder.org.tr/imgs/70x55x2/whatsapp-image-2024-02-05-at-13-26-00.jpeg)
Akdeniz Gençlik Derneği Gönüllülerini Arıyor!!!
05 Şubat 2024![Gençlerin Ekonomik Zorlukları Derinlemesine Anlama Anketi](https://www.agder.org.tr/imgs/70x55x2/sesinizi-duyurun.png)
Gençlerin Ekonomik Zorlukları Derinlemesine Anlama Anketi
31 Temmuz 2023![Genç Kadınların Yerel Karar Alma Mekanizmalarına Katılımı: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Raporu](https://www.agder.org.tr/imgs/70x55x2/krem-yesil-cok-renkli-eglenceli-mutlu-haftalar-instagram-gonderisi.png)
Genç Kadınların Yerel Karar Alma Mekanizmalarına Katılımı: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Raporu
20 Temmuz 2023![Üniversite Yıllarında Gelişmek İstiyorum | 3](https://www.agder.org.tr/imgs/950x534x2/whatsapp-image-2020-05-14-at-14-46-45.jpeg)
Tekrar merhaba. Bu hafta organizasyonlarda çalışmanın faydalarından bahsedeceğim. Önceki yazılarımı yazının en sonuna ekleyeceğim. Onları da okursan çok sevinirim. Hazırsan başlayalım!
Çoğu üniversite öğrencisi ne istediğini, yeteneklerini, nasıl işler yapabileceğini bilmiyor ve üniversite eğitimi de öğrencileri büyük oranda üniversite sonrasına hazırlamıyor. Hal böyle olunca da üniversitenin son yılında ve mezuniyet sonrası “ben ne yapacağım?” sorusu oluşuyor ve stres ortaya çıkıyor. İşte bu yüzden bu yıllarda kongre, bayi toplantıları, konferanslar ve festivaller gibi farklı organizasyonlarda çalışmak bu sorunun cevabını ararken çok faydalı olur. Peki başka ne gibi faydaları var?
Kendim farklı şirketlerle birçok organizasyonda çalıştım. Şirketlerin de tabi farklı türleri var. kimisi kongre organizasyonları, kimisi düğünlere garson/komi desteği, kimisi catering, kimisi animasyon ağırlıklı çalışıyor. Birden farklı yerle çalışıp farklı ortamlarda bulunman yararına olur. Ben kongelerde de çalıştım. Festivallerde de, düğünlerde de, animasyonlarda da… Çalıştıklarım arasında sağı solu en belli olmayan kongre organizasyonları. Benim çalıştığım firmalar katılımcılarla birebir iletişimi sağlayan ekipleri gönderen firmalardı. Farklı farklı görevler var. Transfer, kayıt, toplantı salonları, promosyon dağıtımları gibi işten işe değişebilen birçok görev var. Tabi ağırlıkta hangi görevde çalıştıysan diğer işlerde de o görevde çalışma olasılığın yüksek. Ama belli de olmuyor. Bu sana farklı görevleri deneyimleyerek farklı görevlere adaptasyon ve nasıl işlerde çalışıp çalışamayacağını keşfetme olanağı sağlıyor.
Bir diğer faydası da farklı insan tipleriyle iletişim kurmayı öğretmesi. Organizasyonu yapılan firma değiştikçe sektör de değişiyor. Bu katılımcı profilinin de sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel olarak değişmesi demek oluyor. Böyle olunca farklı insanlarla iletişim kurmayı ve sorun çözmeyi öğreniyorsun. Birde ekip içi var. Aynı ekipte çalıştığın insanlardan belki çok sevmediklerin oluyor. Ama ortada keyfine göre davranamayacağın, ortak bir iş var ve çok sevmediğin insanlarla da bir şekilde beraber çalışabilmeyi ve alttan almayı da öğreniyorsun. Yani her şart altında insanlarla iletişim kurmayı, sinirlerine hakim olmayı ve network geliştirmeyi öğreniyorsun.
Bir diğer faydası daha. Özellikle Y, Z ve sonrasında gelecek kuşaklar olarak emir almayı, birilerine bağlı çalışmayı pek sevmiyoruz. Ama organizasyonlarda bağlı olduğun üstlerin olacak ve bu sayede ileride ki tam zamanlı iş yaşantında üstlerinle olan iletişimini nasıl kurman gerektiğini keşfetmeye başlıyorsun. Belki sen tam zamanlı bir yerde çalışmak istemeyen, uzmanlık alanında freelance çalışmak isteyen veya kendi işini kurmak istemeyen bir girişimcisin. Evet bu durumlarda üstlerin olmayacak ama farklı şirketlerle çalışacaksın. Her şart altında keyfiliğini törpülemeyi öğrenmen lazım.
Kısaca bir faydasından daha bahsedip yazıyı sonlandıracağım. Bu işlerde ortamını kurarsan ve eğlenmesini bilirsen ilerde hatırladıkça güleceğin bir sürü harika anın birikir. Eğer otelde konaklamalıysa otel çalışanlarıyla aranı iyi tut derim. :)
Bu haftalık bu kadar. Gelecek haftaya kadar kendine iyi bak. Sevgiyle kal.
Osman Can GÜL
Akdeniz Gençlik Derneği